Uudised alates kevad 2009 leiad Õunaviksi blogist:
ounaviks.blogspot.com

Õunaviksi uudiste arhiiv sügis 2005 - kevad 2009

Mari Kalkuni laivid Soomes ja Eestis (02.04.2009)
Tuleb tunnistada, et Mari Kalkun on andmas laive tempos, millega Õunaviksi uudisteveerg ei jõua naljalt sammu pidada. Just täna annab Mari koos Anu Tauliga kontserdi Helsingis, Lõuna-Eesti kultuurinädala raames. Lähem info siit. 12. aprilli päeval algusega 15.00 annab Mari autorikontserdi Voka raamatukogus, 24, aprillil algusega 19.00 toimub kontsert Pärnu raekojas, Pärimusmuusika Päevadel koosseisus Mari Kalkun, Triin Norman ja Tanel Kadalipp.

Kago Koeru Holaööl (19.03.2009)
Kago annab kontserdi 21. märtsil Aruküla mõisa saalis toimuval üheksandal Koeru Holaööl, millel tänavu alapealkirjaks "vAlgusele". Üles astuvad veel Bonzo & Tõun, Anu Taul & Tarmo Noorma, Heilo Aadla, Jaan Sööt, Eva Mitreikina ja Oma Lugu. Lisainfo siit.

Lasteteatri laulud Klassikaraadios (11.03.2009)
12. märtsil 21.05 tuleb Klassikaraadios Lauri Sommeri (Kago) saade "Olemine. Lasteteatri laulud". Lauri: "Tartu Lasteteater (1989-2000) oli nagu maja marjavarre peal, miski muinasjutuline, mida justkui ei saanud ega tohtinud olemas olla. Nende etenduste juurde kuulusid väärttekstidel loodud laulud, mida digitaalsel kujul ilmunud ei olegi. Ometi on seal peidus killuke eesti folgi elavat ajalugu, mis nüüd taas tükati kuuldavaks saab." Saade on järelkuulatav siit.

Mari Kalkuni laivid Tartus ja Viljandis (03.03.2009)
10. märtsil algusega 18.00 linastub "Nanook põhjast" (vt eelmist uudist) ka Tartus, Eesti Rahva Muuseumis, kus Mari Kalkun koos Tanel Kadalipuga taaskord improkontserdi vormis helindamas.
11. märtsil algusega 19.00 annab Mari Viljandi Aidas koos Triin Normani ja Taneliga üle tüki aja autorikontserdi. Esitamisele tuleb uusi lugusid ja lavale ilmub ka erikülaline.

Mari Kalkun improb: "Nanook põhjast" (16.2.2009)
20. veebruaril 18:30 linastub Aidas 1922. a. valminud maailma esimene täispikk dokfilm "Nanook põhjast", mis vaatleb ühe inuiti pere igapäevaelu ja olelusvõitlust Kanada Arktikas. Tummfilmile loovad ja improviseerivad kohapeal heli Mari Kalkun häälel, kandlel, akordionil, suupillil, helitekitajatel ja Tanel Kadalipp kontrabassil. Sündmus on tasuta.

Kago reisikiri Seto-Udmurtia-Seto (25.01.2008)
Lauri Sommer, muusikuna Kago võttis jaanuari algul ette bussireisi Seto kaudu Udmurtiasse ja kirjutas sellest reisikirja, mille avaldame koos piltidega Kago raamatukogus siin. Juurde saab kuulata ka kohapeal salvestatud udmurdi pulmalaulu.

Mari Kalkuni laiv näituse avamisel Võrus (23.01.2009)
Mari Kalkun annab 14. veebruaril algusega kell 17 kontserdi Võru linnagaleriis Mariliin Kindsiko ja Laila Tali-Taluniku maalinäituse "Magus mittemidagi tegemine" avamisel Võrus. Mari: "Eelkõige siis Mariliini kutsel, kelle maalid on unenäolised tõlgendused muhu susside tikanditest. Tugevate vägevate värvide ja lillede lihtsa vormiga pildid. Mina plaanin seal teha improt koos Taneliga, aineseks võru ja muhu luule."

Autsaiderid Klassikaraadios (23.12.2008)
"Segadus saialilleseemnete poes" - Lauri Sommeri (muusikuna Kago) valik autsaiderite muusikat meilt ja mujalt, juures jutt. Klassikaraadio eetris neljapäeval 25. detsembril kell 21, kordus pyhapäeval, 28. detsembril kell 14, järelkuulatav Klara arhiivis siin.

Mari Kalkun Pastaca plaadiesitlusel (18.12.2008)
Pastacas (kes kõige muu hulgas on olnud suureks abiks Õunaviksi plaatide väljaandmisel) esitleb täna ja homme üle tüki aja oma uut plaati - remixide kogumikku "Snatsit some Si-Si". Plaadi Tallinna esitlus toimub 19.12 Juuksuris, Tartus 20.12 klubis Maailm. Tallinnas toetab Pastacat laivil Galaktlan, Tartus astub plaadiautor üles koos Mari Kalkuniga. Plaate mängivad Ramo Teder (Pastacas), Taavi Laatsit (Galaktlan) ja Hannes Praks (mesinik).

Mari Kalkun on "Pühadeks kodus" (09.12.2008)
Mari Kalkun teeb ja loob muusikat Pärimusmuusika Aidas esitamisele tulevas lavastuses "Pühadeks koju", mis põhineb Tove Janssoni raamatul "Hilja novembris". Kadri Karu käe all valminud lavalugu on segu muusikast, tantsust, valgusmängust ja nukuteatrist. Lavastust esitatakse 10.-19. detsembrini kokku 9 korda. Täpsem info siit.

Erkki Hüval ilmus unemaailmas lugu vinüülil (10.12.2008)
Raporteerib Iduvigik: "Unenäos anti näha, et Erkki Hüval on ilmunud kuulsate Eesti artistide vinüülplaadi peal lugu "Nurmilla - tädi, äi ja..." Erkkist oli loo pealkirja juures ka foto, kus ta välimus meenutas kõhvilaskvat tederkukke. Lugu peaks saama alla laadida Õunaviksi saidilt unemaailmas."

Klassikaraadios ringid veel (04.11.2008)
13. novembril kell 21 on Klassikaraadio eetris saade "Ringid veel". Saate autor Lauri Sommer: "Inimese ellu mahub hulk tegevusi. Mõnede järgi tuntakse teda rohkem, teised on varjus. Ometi moodustub neist tervik. Ringo Ringveed teatakse rohkem salliva usuasjade lektorina ja reggae-kultuuri tutvustajana. Aga ta on kunagi kirjutanud ka varjundirikaste sissevaadetega luulet." Tekste loevad Lauri Sommer ja Liis Keerberg. Saade on järelkuulatav siit.

piltKago Ytsiotsõga minituuril (04.11.2008)
Kago astub rahvalaulukvartetiga Ytsiotsõ lavale Viljandis Pärimusmuusika Aidas 6. novembril kell 18 ja Tallinnas Videvikulaulude festivalil, Vanalinna muusikamajas 8. novembril samuti kell 18.

Kago "Folgialbumis" (04.11.2008)
Kagol käis külas Klassikaraadio saatejuht Leanne Barbo ja tegi "Mopskassi majast" saate "Folgialbum". Kordusena eetris laupäeval kell 13.05 ja järelkuulatav internetist siin.

Mari Kalkun "Vaterlandis" (08.10.2008)
Ehkki esietendusest on juba palju vett Viljandi järvest läbi jooksnud, anname teada, et Mari Kalkun teeb koos Taavi Kerikmäega muusikat Andres Noormetsa lavastuses Vaterland. "Esindame eri pooluseid - Taavi elektroonilisemat-ulmelisemat ja mina akustilisemat toamuusikat, ent see kõik on vaid osake sellest, mis Vaterlandis sünnib," lubab Mari. Kambas on veel Tarmo Tagamets, Anneli Rahkema ja Marianne Kütt. Järgmised etendused: 21.10 Viljandis Aidas, 5.11 Võrus Kandles, 21. ja 22.11 Tallinnas Kanuti Gildi SAALis.

piltReisikiri: Mopskass Paksu kassi külje all (26.09.2008)
Kago raamatukogunurgas ilmus reisikiri Kago rännakust indieleibeli FatCat festivalile Open Circuit, mis toimus 20. septembril Belgia väikelinnas Hasselt. Muuhulgas sattus Kago taksoga mööda Belgiat sõitma Animal Collective'i tüübi Panda Beariga, sai kogeda värskeid laive bändilt Frightened Rabbit ja artistilt Tom Brosseau. Reisikirja saab lugeda siit.

Kago 3: "Mopskassi maja" (17.08.2008)
On rõõm teatada, et valmis on saanud Kago kolmas album. "Mopskassi maja“ sisaldab sisaldab 18 uut lugu, mis liiguvad endiselt kodufolgi, ambientse elektroonika ja rahvalaulude töötluse piirimaal ja laiendavad seda pinda.
Plaadi esmaesitlus toimub 22.08 Jämejala psühhiaatriakliiniku klubisaalis algusega 17:30. Järgnevad esitlused Tartus 7.09 festivali Eclectica raames Y-galerii hoovis, Tallinnas 4.10 festivalil HUH Mustpeade majas. Kõigil esitlustel astub Kago üles koos Iduvigikuga.
“Mopskassi maja” puhul ilmub siin ka boonus mp3 EP, mis sisaldab viite lugu. Lisaks ilmub värske Mahlapress, kus Lauri jutt Jämejala ajaringist, semu Villemi meenutus jm.

Kago FatCati festivalil Open Cirquit (14.08.2008)
Samal ajal kui tegemisel oli Kago 3. album, kutsus Inglise indieleibeli FatCat tüüp Dave Howell Kago esinema FatCati poolt korraldatud festivalile Open Circuit. Festival toimub Belgia väikelinnas Hasselt ja Kago astub seal üles 20. septembril. Teisi esinejaid: Animal Collective, Frightened Rabbit, Tom Brosseau, Sunroof!, Our Brother The Native, Goodiepal, David Karsten Daniels.

Kago, Iduvigik ja Kall öös (28.05.2008)
Tallinnas Vanalinna muusikamajas (Uus 16) toimub "Vanalinna päevad 2008" raames Öömuusika kontserdisari, kus teisipäeval 3. mail algusega 22.00 astuvad üles Kago, Iduvigik ja Riho Kall.
Kago: "Kui inimesed magama ei jää, siis see tuleb vist veidike pikem konsa, kui viimasel ajal olnud. Riho Kall on yks mu lemmikuid uusi trubaduure ja on hea meel temaga koos esineda."

Kago, Mari Kalkun jt Mailaulul (30.04.2008)
Juba 5. aastat toimub Tartus autorilaulufestival Mailaul, kus tänavu esindatud nii Õunaviksi artistid kui sõbrad "Toatuuri" kogumikult. Kago astub 10. mail Athena pööningul üles Laulvate kirjanike õhtul, Mari Kalkun päev hiljem, emadepäeval koos Triin Normani ja Pastacaga. 9. mai õhtul annab laivi ka Erko Niit. Kogu kava, täpseid kellaaegu jm saab vaadata siit.
Lisaks annab Mari kontserdi ka 8. mail Prima Vista kirjandusfestivali raames TÜ kohvikus, ikka koos Triinuga, luulega sekundeerivad Doris Kareva ja Hannes Varblane.

Kago ja Iduvigik Eesti Muusika Ööl (02.04.2008)
Laupäeval 5. aprillil toimub Tallinnas Heliloojate majas Eesti Muusika Päevade öine klubiüritus Eesti Muusika Öö, kus esinevad ka Kago ja Iduvigik.
Lisaks neile astuvad lavale Lippajad & Liis Jürgens, Tehnoloogiline Päike ja teised.esti.

Ilmub ABBA kaverite album (01.04.2008)
Sel kevadel annab Õunaviks välja ABBA kaverite plaadi "Snowing Me, Snowing You", kus legendaarse popgrupi laule töötlevad Mari Kalkuni, Kago ja Erkki Hüva ühisbänd Särinad. Albumil on kolm lugu. Mari Kalkun laulab "Take A Chance On Me" sõrnikuid täis suuga, Kago esitab habemega saunaakna vahele aheldatult laulu "The Winner Takes It All" ja Erkki Hüva soleerib läbi pesumasina äravoolikutoru palas "I’m A Marionette". Albumi esitlus toimub 30. aprillil Päidre suvilaterajooni tühjaks jäänud kaevu põhjas.

Klassikas: "Brautigani reisid" (10.03.2008)
piltRichard Brautigan, kellelt tõlgitud 5 raamatut, on eesti lugeja vana tuttav. Ja oma “Arbuusisuhkruga” (1968) ikka mõjuv. Kuid ta kirjutas muudki huvitavat. Seekordne Olemise saade sisaldab ta hiliseid lyhijutte raamatust “Tokyo-Montana Express” (1980). Siin on suurlinnamelu ja maayksindust, omapärast huumorit ja hinnanguta lähivaateid inimeste lootustele, ilule ja vastuoludele. Tekstid tõlkinud Lauri Sommer ja Kairi Kliimand, loeb Tõnu Oja. Lõike “Arbuusisuhkrust” loevad Helena Vooglaid ja autor. Taustaks mitmesugune jaapani muusika, jupike vana Kagot ja Jeremy Dower. Saate nuputas valmis Lauri Sommer (Kago), montöör Liina Fjuk.
"Olemine. Brautigani reisid" on Klassikaraadio eetris 13. märtsil kell 21, kordus 17.03 kell 16.05 ja allalaetav internetist.
Lisaks on Kago raamatukogus lugemiseks vanemaid ja uusi Lauri Sommeri ja Kairi Kliimandi tõlkeid Brautigani kogust "Tokyo-Montana ekspress" ja lõik romaanist "Et tuul seda kõike ära ei puhuks".

Mari Kalkun Ungarimaal musitseerimas (04.03.2008)
pilt10.-14. märtsil viibib õunavikslane Mari Kalkun Ungaris ja annab seal kontserte koos mulgi õekeste Anu ja Triinu Tauli ning võru lõõtsamängija Tarmo Noormaaga.
Mari: "Nägin üht huvitavat unenägu, et sõitsin kuskil keset Ungarit bussiga ja järsku võttis minu kõrvalistmel istuv noormees välja kandle, aga sellise veidi suuremat sorti ja iseäraliku kujuga, 12-13 keelse kandle ja hakkas seda mängima. Mina siis võtsin oma 7keelse ka välja ja hakkasin pilli mängima ja nõnda me mängisime päris jupp aega. Väljas oli siis hele päine päev ja buss muudkui sõitis edasi. Hakkasin siis arvama, et kas see võiks midagi ka tähendada. Vastas mulle rahvapilliuurija Igor Tõnurist nõnda: "Seoses unenäo seletusega on olukord üpris huvitav - Siberi eestlanna Mari Tuti (1903-1985) käsikirjalises laulikus oli kirjas: /unes / kannelt mängima - kedagi armastama akkama (ja puhast armu)! Kannel unes - kaugel sugulase pulmad." Eks siis näis!"

Klassikaraadios: "Olemine. Eha Lättemäe" (11.02.2008)
piltKlassikaraadios on tulemas Lauri Sommeri (Kago) saade luuletajast Eha Lättemäest.
Lauri: "Eha Lättemäe (1922) on sündinud koolmeistrite tütrena Tarvastus, Mõnnaste külas, lõpetanud Tartu Ülikooli ajaloolasena, teinud kodupaigas maatöid, reisinud N. Liidu lummapaikades ja elanud aastakümneid eraklikuna Tallinnas. Avaldanud seitse luulekogu. Tema tagasihoidlikkus on loomupärane ja minu arvates on praeguses kultuuris just sellistest loojatüüpidest puudus."
"Olemine. Eha Lättemäe" on Klassikaraadio eetris 14. veebruaril kell 19.05, kordus 18.02 kell 16.05, järelkuulatav ja allalaetav siit. Saate pikemat tutvustust saad lugeda siit, raadiosaate aluseks olevat tutvustavat artiklit ja valitud luuletusi teksti kujul lugeda siit.

Sommeri ja Oja raamatute esitlus Genialistides (11.02.2008)
Neljapäeval, 14. veebruaril kell 20 toimub Tartus Genialistide KlubisLauri Sommeri (Kago) luulekogu "K.,L. ja N." ja Martin Oja luulekogu "Pärastlõuna platoo" esitlus.
Lauri Sommeri neljas luulekogu "K.,L. ja N." (kohtumised, lennud ja nokatäied) on justkui totemistliku lähtega - selle inimese hingel ja toimel on seos Rongaga ja seos paikadega. Neist tähtsaim on Räestu - väike kyla Varstu vallas Võromaal, kus enamik luuletusi on kirjutatud.
Martin Oja teise luuleraamatu "Pärastlõuna platoo" aegruumiks on kaasaegne maailm - linnastunud, kahaneva loodusega paik, mille hingetühjuses on süüdi inimesed ise. Raamat on teekond kahe pooluse - välise ja sisese, avaliku ning isikliku vahel.
Esitluse plakatit näeb siit.

Õunaviksi invasioon last.fmi (04.02.2008)
Õunaviksi kõige staazhikam artist Kago võttis kätte ja laadis sotsiaalsesse muusikavõrgustikku last.fm üles Õunaviksi artistide avaldamata ja avaldatud palu ning täiendas ka muudmoodi. Kago: "Liisult on kusagil avaldamata lood, mult Karula allee parem miks ja neid laulvate kirjanike lugusid pole ka suuremas levis old. Tulevikus täiendame."
Ehk siis: Kago, Iduvigik, Erkki Hyva ja Tuljak on nüüd vabalt ja tasuta kuulatavas last.fm-is kohal.
Puudu on vaid Mari Kalkun, kuna tema on teinud omale pesa myspace.comis siin.

Mari Kalkuni esimene "Fantaasia" (09.01.2008)
pilt10. jaanuaril algusega kell 22.05 läheb Klassikaraadios eetrisse Mari Kalkuni esimene saade "Fantaasia".
Saates kõlavad Brigitte Fontaine, George Winston, Arthur Russell, Animal Collective-Vashti Bunyan, Hans Appelqvist ja muusikat maailma eri paigust, rahvalaule ning valitud palu kodumaistelt muusikutelt. Sekka mõni kodusalvestus, näiteks elektroonilise muusika vallas tuntud Fleckfumie (fotol) pool Berliinis eelmisel aasta augustiõhtul salvestatud "I wait".
"Palju oma muusikat olen otsapidi reisidelt leidnud. Mitmete muusikutega on mul isiklik side, olen neid vähemalt ühe korra elus kohanud ning see on nende muusika puhul minu jaoks suur lisaväärtus, aitab paremini aru saada," ütleb Mari.

Hinge öine tiivalöök Klassikaraadios (03.12.2007)
011/ Galaktlan13. detsembril kell 21 (kordus 17.12 kell 16.05) on Klassikaraadio eetris Lauri Sommeri (Kago) saade luuletaja Georg Traklist.
Lauri: "Võib vist öelda, et Austria poeet Georg Trakl (1887-1914) on 20. sajandi luule suurim märter. Ta lyhike, uimastitest, õudusest ja syyst puretud, enesetapuga lõppenud elu peegeldas Õhtumaa allakäiku ja ilusaid mälestusi, ning on mõjutanud tuhandete ilmavaadet ja saatust. Trakli luule tõlgete hulk aina kasvab. Neis vaikse tumeda kaleidoskoobina liikuvates tekstides on synguse kõrval ka mingi mõistatus, helgus ja usupuhtus. Olen Deboora Vaarandi kohati vananenud tõlkeid silunud ja vahendanud mõned uued luuletused. 110 aastat peale oma syndi ytleb Georg ikka sedasama: pööripäev on lähedal ja tumeduse tagant paistab valgus."
Tekste loevad Uku Masing, Taavi Eelmaa ja Lauri Sommer. Saadet saab kuulata ja alla laadida Klassikaraadio koduleheküljelt, tutvustust ja luuletusti lugeda Kago raamatukogust.

Mari Kalkun uute lugudega "Hingesulatusahjus" (22.11.2007)
23. novembril toimub Tallinna Tudengimajas (Raekorja plats 16) noorte artistide kontsertõhtu "Hingesulatusahi", kus astub üles ka Mari Kalkun. Lisaks Marile esinevad veel ansamblid Tjorven ja Rotsup&Planktron. Äsja esikplaadiga "Üü tulõk" välja tulnud Mari oma laivist: "Teen arvatavasti umbes 50% improt või uusi lugusid."
Sissepääs avatakse 20.00, õhtu lõppeb 23.00. Pileti hind flaieriga on 40 kr, ilma 60 kr.

"Seesama mina..." Õnnepalu luulest (26.09.2007)
15. novembril kell 21 on Klassikaraadio eetris Lauri Sommeri (Kago) saade Tõnu Õnnepalu luulest.
Lauri: "Mitmekylgne mees Tõnu Õnnepalu – prosaist, esseist, frankofiil, ringihulkuja ja bioloog – oli enne talle kuulsust toonud “Piiririiki” (1993) Hiiumaal elav luuletaja. Paigad ta ymber on muutunud – Tartu Supilinn, Hiiumaa, Pariis, Tallinn, prantsuse nõmmed ja Järvamaa rajad - aga nende essents on tema tekstidesse alles jäänud. Nagu ta ise on kirjutanud: “Seesama mina ulatub yhtlaselt igale poole”. Maastike ja hinge kokkupuuteid jälgib ka seekordne saade. Nende tekstide kujuteldavaks keskpunktiks on Hiiumaa, aga seal peegeldub midagi kõigi inimeste suhtest iseenda ja oma keskkonnaga."
Saade on kuulatav Klassikaraadio koduleheküljelt siin.

Kago Uku Masingust ja ise Youtube's (08.10.2007)
11. oktoobril 21.00 on Klassikaraadios Kago, kirjanikuna Lauri Sommeri saade "Uku hilised laulud". Saade on kuulatav Klassikaraadio kodulehekükelt siin.
Kago laivist 2. septembril Genialistide klubis on lood "Kui... ole..." ja "Ilmapuu" vaadatavad Youtube's siin. "Ilmapuus" laulavad koos Kagoga Iduvigik ja Mari Kalkun.

"Üü tulõku" esitlused neljas linnas (26.09.2007)
Mari Kalkuni esikalbumi "Üü tulõk" Tartu esitlus toimub 27.09 Genialistide klubis, Tallinnas 03.10 festivalil HUH Vanalinna Muusikamajas, Viljandis 13.10 festivalil Lõikuspidu Suures Toas ja Võrus 25.10 kultuurimajas Kannel. Esitlustel esineb Mari koos plaadil kaasa teinud muusikutega: Triin Norman, Ramo Teder, Andres Alaru ja Tanel Kadalipp. Tartus ja Tallinnas esineb lisaks veel Pastacas ning Võrus isa ja tütar Rein ja Riin Rikas.

Ilmub Mari Kalkuni esikalbum "Üü tulõk" (12.09.2007)
Rõõm on teatada, et plaaditehasest on lähipäevil saabumas Õunaviksi uue artisti, Mari Kalkuni esikalbum "Üü tulõk". Plaadi 14 lugu on salvestatud Viljandis, Tartus, Soomes Kirjakkalas ja Lõuna-Prantsusmaal Forcalquier külas. "Üü tulõku" ametlik ilmumiskuupäev on 27.09.2007.
Laulutekstid, tasuta mp3-singli plaadi lugudega "Üü tulõk" ja "Kevadaimus 1951" ning tutvustavat juttu leiad siit.

Kago kaksikplaadi esitlused Tartus ja Viljandis (23.08.2007)
Selgunud on Kago kaksikplaadi "Piimash/Köngerjönks" esitluste kava. 02.09 Tartus Genialistide klubis festivali Eclectica raames toimuval kontsertõhtul "Seksound goes total lo-fi" astuvad üles Kago, Bad Apples ja Honey Power.
06.09 Viljandis Rubiini klubis esinevad Kago, Bad Apples ja 3pead: Erro, Müürilill ja Rubik3001. Plaatidel Rein Fuks ja Villem Valme.
Õhtud algavad 21.00 ja pilet on 50 krooni. Siit näeb ka kontsertide plakatit.

Kago kaksikplaat ja "Momentalnõi Holodilnik" (09.08.2007)
01.08.07 ilmusid Seksoundilt ühtede kaante vahel Kago albumid "Piimash" ja "Köngerjönks" - et Õunaviksi poolt CDR formaadis välja antud albumid ka korralike laserplaatidena talletuksid ja laiema kuulajaskonnani ulatuksid. Müts maha!
Selle auks annab Õunaviks omalt poolt välja Kago seni ilmumata paladega mp3-reliisi "Momentalnõi Holodilnik" - ole lahke sikutama.
Kago plaatide esitlused toimuvad Tartus 02.09 Lutsu teatrimajas Eclectica raames ja Viljandis 06.09 Rubiini klubis. Kohtumiseni!

Eskimod raamatukogus (02.08.2007)
Kago raamatukogu sai eksootilisemat sorti täiendust valiku eskimo juttudega. Tõlkinud Liska, toimetaja Leonid Rosin.

Hanguga elavhõbedat pildudes (16.07.2007)
Rõõm on teatada, et raamatukaupluste lettidele on ilmunud Lauri Sommeri (Kago) valitud-tõlgitud Richard Brautigani luuletuste kogu "Hanguga elavhõbedat pildudes". Raamatu puhul avaldame Kago raamatukogus samuti Sommeri tõlgitud valiku Brautigani lühijutte ja luulepõimikust välja jäänud luuletuste valiku "Veel mõned hangutäied elavhõbedat".

Jaapanist ilmus video Kago loole "Helian" (31.05.2007)
Üks jaapani pere sõitis mõneks tunniks linnast välja mägedesse ja sellest sündis video Kago loole "Helian". "Japanese Maples - A Pefect Day at Goukei" nime kandev video on nähtav Youtube'st siin.

Läti trubaduur tuleb Eestisse Juuksurisse (04.05.2007)
10. mail esineb Tallinnas klubis Juuksur Läti trubaduur Imants Daksis. 23-aastane Imants on pidurdamatu loomemasin, praeguseks on ta kirjutanud üle 200 laulu ning ilmutanud 8 albumit. Juuksuri laivi soojendavad ja jahutavad Õunaviksi projektijuht Villem Valme koos abikaasa Renatega. Plaanis on mängida eesti-, võru-, läti-, soome- ja venekeelseid laule.

Mari Kalkun ja Kago Mailaulul (23.04.2007)
Tänavusel autorilaulu festivalil Mailaul astuvad üles ka Õunaviksi artistid Mari Kalkun ja Kago. Kago kontsert toimub 4. mail ja Mari Kalkun 5. mail Athena keskuses, mõlemal õhtul astub üles ka hulk teisi laulikuid. Õunaviksi sõber Pastacas, Mari Kalkun debüütplaadi heliprodutsent astub üles päev enne Kagot 3. mail, uues totaka nimega klubis "Kellele ei meeldiks Johnny Depp". Täpsema kava leiad siit.

"Kohaliku ja kohatu 2" lõpetab Kago (22.04.2007)
1. mail annab Õunaviksi semuleibel Seksound välja järje Eesti indiemuusika kogumikule ehk plaadi "Kohalik ja kohatu 2". Kogumiku lõpetab Kago palaga "Sipanuula". Plaadi esitlused toimuvad 3. mail Tallinnas klubis Juuksur, 11. mail Tartus Rolli klubis ja 12. mail Viljandis kinos Rubiin.

Kago laulvate kirjanike plaadil (21.04.2007)
20. aprillil ilmus heliplaat "Laulvad kirjanikud", kus peal ka kaks Kago lugu: "Surveline faas" (sõnad Taavi Eelmaa) ja "Lõpetuse ingel" (sõnad Tõnu Õnnepalu). Kokku on plaadile koondatud üheksa sulesepa heliloomet: Lisaks Kagole Jüri Kaldmaa, Jan Rahman, Merca, Jaan Pehk, Aleksander Müller, Jürgen Rooste, Vahur Afanasjev ja kogumiku koostaja Aapo Ilves.

Kago ja Indigolapsed Tallinnas (09.04.2007)
10. aprillil kell 19.00 esinevad Tallinnas Vanalinna muusikamajas Kago ja Indigolapsed. Kago: "Loodan, et seal mängivad ka vanalinna kooli noored trubaduurid." Pilet Kehrwiederi saiakangist enne ära ostes 75, kohapeal 100 krooni.

Kago tegi loo Ameerika novellikogumikule (29.03.2007)
Möödunud kevadel sattus New Yorgi kirjanik Sparrow Hall rännakul läbi Eesti kuulma Kago lugu "Helian" ja see avaldas mõju. Kirjanikuhärra palvel valmis nüüd Kago lugu "Almost A Memory", mis ilmub sügisel Halli novelliga kaasneval soundtrackil.
Kago: "Eesti keeles on loo nimi tegelt "Höödolõ unõh laulõt", ja teema tekkis unenäos nii, et mu kadunud vanaisa istus yhe tiigi või basseini ääres plastmasstoolis, vana pruun ylikond seljas ja mina lendasin selle veekogu kohal ja laulsin talle seda viisi, mis seal alguses kerib."
Õrna vokaaliga (Iduvigik) klaveripala koos taustajutuga on üleval Sparrow saidil.

28.02 klubis "Rubiin": Toatuur Viljandis (09.02.2007)
On hea meel teatada, et sügisel ilmunud kogumikplaadi "Toatuur" esitluskontsert toimub nüüd ka Viljandis. Autorite tagantlükkamisel ja Õunaviksi eestvedamisel annavad 28. veebruaril klubis Rubiin kontserdi koguni 9 plaadil esindatud artisti: Allan Vainola, Pastacas, Kago, Iduvigik, Mari Kalkun, Erko Niit, Eneli Siirman, Eva Mitreikina ja Vaido Petser. Uksed avatakse 19.00, pileti hind on 50 krooni.

Hüva ja Kompus Von Krahlis kinolinal (07.03.2007)
14. ja 15. märtsil 19.00 esilinastuvad Tallinnas Jaan-Jürgen Klausi filmid tartlastest: Erkki Hüva portreteeriv "Sinitäheke" ja luuletaja Marko Kompuse maailma tutvustav "Erakpoeet Kompus". Seanssidele järgneb Erkki Hüva kontsert. Pilet 50 krooni.

Kago, Mehis ja Indigolapsed Lutsus (10.01.2007)
18. jaanuaril 20.00 annab Tartus Genialistide Klubis (Lutsu teatrimaja) oma debüütkontserdi ansambel Indigolapsed. Lapsi soojendab folgitaat Kago, jutukesi heietab Mehis Heinsaar. Pääs 50 krooni.

Kago raamatukogus: Andres Allan ja Jaapan (02.01.2007)
Kago raamatukogu tervitab uut aastat kahe uue teksivalikuga. Valik jaapani luuletajate Ishikawa Takuboku ja Akiko Yosano tekste on lugemiseks siin. Järelpõimik "Öötrükid" varalahkunud eesti luuletaja Andres Allani seni ilmumata tekstidest asub pdf kujul siin.

Esilinastub film Erkki Hüvast! "Sinitäheke" (06.12.2006)
On rõõm teavitada, et Jaan-Jürgen Klausil on lõpuks valmis film Tartu alateadvuse leiutajast, muusikust ja elukunstnikust Erkki Hüvast. Filmi esilinastus toimub Tartus Genialistide klubis 10. detsembril algusega 20.00. Pilet seansile on 25 krooni. Vaata ka plakatit. Loodetavasti jõuab film ka populaarsele DVD-kettale.

Kago ja Mari Kalkun Vainola plaadi esitlusel (02.12.2006)
Allan Vainolal valmis plaat "Unenäopüüdjad". Plaadi Viljandi esitlustel löövad kaasa ka Õunaviksi artist Kago ja Toatuurilt tuttav Mari Kalkun. Esitlus toimub 8. detsembril algusega 21.00 klubis Rubiin.
"Unenäopüüdjate" Tartu esitlus toimub 02.12 TÜ kohvikus ja Tallinna esitlus 07.12 klubis Juuksur. Allan astub lavale koos Jaak Lutsoja (akordion) ja Tanel Liibergiga (kontrabass).

"Võimlev Jänes & Asjad" Y galeriis (29.11.2006)
2006 sai 10 aastat eksperimentaalfilmi "Võimlev Jänes & Asjad" valmimisest. Legendaarne lühimängufilm, kus näitlejana astub üles ka Erkki Hyva, valmis Tõnis Aaliste Tartu Kuntsikooli diplomitööna. Tegemist on humoorika, veidra, intrigeeriva ja üpris arusaamatu kollaazhiga, mida läbib Võimleva Jänese tagaajamine kamba gängsterite poolt. Film linastub sünnipäeva puhul Y galeriis 1. detsembril 19.00. Kohal on autor ja peaosatäitjad, tehakse ka intervjuud ja osta saab filmi DVD-d.

Raadioeetri vallutab Jämejala (28.11.2006)
29. novembril 21-22 vahel on Klassikaraadios eetris Lauri Sommeri (Kago) saade "Olemine. Jämejalast". Jämejala on küla Viljandi külje all, mis Lauri sünni- ja lähedaseks paigaks tänaseni. Nagu Lauri kirjutab, kohtuvad saates Jämejala üldine ja ta isiklik ajalugu.

Toatuur All Music Guide's (28.11.2006)
Mitte alati ei jõua Eesti plaadid All Music Guide'i saidile allmusic.com, kogumikul Toatuur see õnnestus. Lisaks tracklistile ja helinäidetele on lugeda ka sõltumatu kriitiku Ned Ragetti üsna tuumakat ülevaadet, mida saab lugeda siit. allmusic.com on maailma suurim ja enimkasutatav muusika teatmeallikas, kus infot rohkem kui miljoni plaadi kohta.

Kago Andres Allanist (30.10.2006)
8. novembril on Klassikaraadios Lauri Sommeri (Kago) saade varalahkunud luuletajast Andres Allanist (1965-1988). Saade on vaid osa seni kõige põhjalikumast Allani-uuringust - Vikerkaare 12. numbris ilmub Lauri sulest ka artikkel koos valiku Allani luuletustega. Koos Vikerkaarega avaldame siin Kago raamatukogus käsikirjadest valitud tekstide järelpõimiku "Öötrükid". Saade on kuulatav ka Klassikaraadio veebis siin. Taustaks pildivaatamist.

Toatuuritajad: HUH (02.10.2006)
7. oktoobril toimub Von Krahli teatris muusikafestivali Hea Uus Heli raames Eesti plaadifirmade õhtu Muda Music, kus annavad kontserdi ka kogumiku "Toatuur" autorid Eva Mitreikina ja Barbariz.
Festivalist lähemalt: www.huh.ee

Pilte Toatuuri esitlustelt (26.09.2006)
Toatuuri Tartu esitlusel 9. septembril Lutsu teatrimajas astusid üles Eneli Siirman, Erko Niit, Kago ja Iduvigik, Mari Kalkun, Allan Vainola ja Pastacas. Janar Raidla ja Martin Oja pilte näed siin.
Tallinnas 14. septembril klubis Juuksur andsid laivi Kago, Erko Niit ja Pastacas, mitteametlikult võtsid laulu üles ka Lauri Õunapuu ja Jaak Johanson. Evert Palmetsa pildid on siin.

Kogumik "Toatuur" on valmis! (25.08.2006)
Jah, kastid värske laadungiga on plaadifirma laua all, poodides on plaadid saadaval alates septembrist. "Toatuuri" esitluskontserdid toimuvad Tartus 9. septembril 19.00 Lutsu teatrimajas festivali Eclectica raames ja Tallinnas 14. septembril 20.00 klubis Juuksur.
"Toatuur" sisaldab 23 laulu 18 autorilt nii mandri-, saare- kui väliseestlastelt. Tracklisti, mp3 "singli" ja tutvustavat juttu leiad siit.

Õunaviksi trubaduuride kogumik on koos (25.07.2006)
Samal ajal kui teised tegid heina, oli Õunaviksil kõige kibedam trubaduuride kogumikplaadi kokkupanemise aeg. Nüüd on plaadimaterjal tehasesse saatmiseks küps ja võib välja hõisata ka plaadi nime: Õunaviksi esimene päris CD plaat kannab nime "Toatuur", plaat tuleb peagi esitlemisele nii Tartus kui Tallinnas.

Klassikaraadio folgialbum: "Piimash" (08.06.2006)
10. juunil 20.-21.00 on Klassikaraadios Folgialbumi saates Kago plaat "Piimash". Lisaks esimesel albumil olevatele lugudele lubas Kago surada sinna ka paar avaldamata lugu.

Tuljak ilmutab jälle: "Soos must vöö" (29.05.2006)
Aastatel 1996-97 tegutses Viljandis handicap dadabänd Tuljak. Berk Vaheri süül pühkis Tuljak tänavu talvel Tartus toimunud laivi jaoks vanadelt träkkidelt tolmu maha. Ja miks mitte anda välja ka tasuta mp3 plaat? Olge lahked: "Soos must vöö".

Valmis lühifilm "Erkki Hyva loeng-jooks" (29.05.2006)
Möödunud sügisel toimus Tartus Erkki Hyva loeng-jooks. Nüüd valmis 17minutiline low-fi lühifilm, kus absurd ja ajalugu sõbralikult käsikäes. Filmi on võimalik alla sikutada siit (.avi, 114mb).

Kae Kago "Mis on elu" videot (29.05.2006)
Septembris 2005 andis Kago Tartus Lutsu majas "Köngerjönksi" ilmumise puhul kontserdi. Mihkel Ehala filmis laulu "Mis on elu" fotokaga üles ja tegi video. Lae alla siit (.mpg, 15mb).

Kago läheb Juuksurisse (26.05.2006)
Neljapäeval 1. juunil algusega 21.30 annab Kago laivi uues õdusas keldriurkas Juuksur, mis asub Vaimu 1 (endine Tehas nr. 43 kelder).

Kago Lõuna-Eestist Klassikas (25.05.2006)
17. ja 24. mail olid Klassikaraadios eetris Lauri Sommeri saated"Lõuna-Eesti lapsepõlv" ja "Lõuna-Eesti laulud ja tänapäev". Saateid saab kuulata siitkaudu.

Kago Mailaulul (28.04.2006)
Pühapäeval 30. aprillil astub Kago üles Vanemuise teatri väikses saalis Mailaulu festivalil. Üritus algab kell 18.00, Kago laiv on plaanitud algama umbes seitsmepaiku.
Mailaul 2006 toimub 30. aprillil ja 1. mail ja üles astuvad veel Aapo Ilves, Jaan Pehk, Vaiko Eplik, Allan Vainola, Tõnis Mägi ja Chalice ning Martin Denning (Iirimaa). Täpsemalt loe siit.

FatCat avaldas Kago oma demorubriigis (13.04.2006)
Planeet Maa üks vingemaid indileibeleid FatCat Recordings (nende hõlma all on näiteks Sigur Rós) pani oma saidi demorubriiki üles tänasel päeval veel Õunaviksi kesisel leival oleva Kago lood "Tii ilo", "Mis on elu" ja "Helian". Äge!

Tõsielufilm "Müller vs Hüva" Von Krahlis (08.04.2006)
14. aprillil algusega 22.00 toimub Von Krahli baaris publiku silme all lavastuva tõsielufilmi "Müller vs. Hüva" esimene ja väidatevalt ka viimase seanss. Peaosades on Tartu mehed, tuntud bluusikummardaja Aleksander Müller ning elukunstnik ja Õunaviksi artist Erkki Hyva.
Kõrvalosades astuvad üles noored muusikud koondnimega Alfonsis, esinejate vahele keerutavad biitmuusikat Vaiko Eplik ja Super-Lux. Pileti hind 60/75 krooni.

Kago ja Mathura kirjanike majas (28.03.2006)
Kolmapäeval 5. aprillil kell 18 on Tallinnas kirjanike maja heledate seintega saalis Mathura ja Lauri Sommeri (Kago) luule ja laulude õhtu. Lauri: "Osa asju vist koos ja Kago kraami tuleb kaa esitusele."

Tuljak ärkab surnust üles (31.01.2006)
10. veebruaril astub Tartu Vanas Kaubamajas üritusel "4 linna kultuur" üles ca 1996-98 Viljandis tegutsenud dadapadabänd Tuljak. Koosseisus endiselt Lauri Sommer ja Villem Valme, muusikat saadab slaidiprogramm.
Pärnut esindab Sven Kivisildnik, Tartut Vahur Afanasjev ja Võrut "Viie pääle". Üritus algab kell seitse ja kestab umbes kümneni. Pileti hind olevat 30 krooni.

Erkki Hyva ilmub publikumi ette (17.01.2006)
21. jaanuaril esitab Erkki Hyva Tartus Y-galeriis vaatemängu "Suured elukunstnikud Majas Küütri uulitsas" raames üle tüki aja oma isikliku mononumbri. Laiv algab 20.00, sellele eelneb Mehis Heinsaare tekstide mõjul toimetavad "Zuga vanakesed". Seintel olla aga pildid süüdimatust, lobasuulisest ja kiuslikust isendist Jackist NY tänavatel. Uksed avatakse 18.30 ja pilet maksab 25 krooni.

Kago sattus kunstimaailma (11.01.2006)
Ilmus kunst.ee nr. 4/2005 koos CD-ga "Noor eesti kunst tuli välja", kus peal ka Kago laul "Ei maq kulda" ja miskit Chalice'lt ka vist. Kago: "Päris koomilt mõjus see lugu seal peal, keset seda eputamist ja "avangardi", aga oli kifitmaid tyype kaa nagu Pia Frausi kaks tegelast ja yks sõnalise graffiti mees..." Ajakirja esitlus toimub 13. jaanuaril kell 18.00 Eesti Loodusmuuseumis.

Jõulukingitus lühikeste asjade lugejatele (20.12.2005)
Kui verivorstist saab kõrini, astu läbi Kago raamatukogust - pakume lugemiseks Lauri Sommeri tõlkeid Jaapani tekstidest ajavahemikust 7.-19. sajand. Lauri: "Asjaarmastaja vabas vormis tehtud värk, lugemisrõõmust ja napi sõiduki sisu pärast, ilma silpe lugemata."
Lisaks on raamatukogus pdf kujul saadaval ka Lauri luulekogud: "Raagraamis poiss" koondab varajasemaid tekste aastatest 1990-1992, "Nõidade õrnus" on sündinud ajavahemikul 1998-2003.
PS. "Nõidade õrnuse" audionäited ja selgitused on raamatukogus juba ammu üleval.

Kago kohtub Austraalia indiemeestega (17.11.2005)
25. detsembril annavad Tartus ja 26. detsembril Tallinnas kontserte kolm Austraalia ühemehebändi – Darren Hanlon, Mark Monnone (Candle Records artistid) ja Fred Astereo (Lost and Lonesome Record Co). Õunaviksiga lingib üritust Viljandi-Tartu liini bussijuhtide vana tuttav Kago, kes astub koos Austraalia härradega üles Tartu üritusel klubis Maailm. Tallinnas Kuku klubis toetab kaugeid külalisi Kilingi-Nõmme suursaadik Tallinnas, Estrada.
Flaieri ja Austraalia artistidest täpsemalt leiad siit.

Erkki Hyva ei jõudnud Operatsioon B-le (14.11.2005)
Ehkki Erkki Hyva kutsuti festivalile Operatsioon B asendama osaliselt haigestunud gruppi Rumor is News (tegemist ei ole SL Õhtulehe poistekooriga). Aga kuna Erkkil haigestus jälle ema, ei saanud ka tema aidata. Selline see november on.

Ootame demosid (04.11.2005)
Septembris annab Õunaviks välja Eesti trubaduuride kogumiku. Ootame mai lõpuni demopakkumisi siia. Eriti pakub huvi, mis toimub seni kaardistamata aladel väljaspool pealinna. Ehk parafraseerides vend Johannest tuntud Eesti mängufilmist: "Otsige demosid! Vaenlaste ja sõprade seast, maa alt ja maa pealt."

"Köngerjönks" Klassikaraadios (03.11.2005)
Reedel, 4. novembri õhtul kell 21.00 tutvustab Liina Fjuk Klassikaraadios rubriigis "Folgialbum" Kago uut plaati "Köngerjönks".

Õunaviks kolis omaette (02.11.2005)
Kuna vana aadress oli kole keeruline, on Õunaviksil nüüd omanimeline domeen ounaviks.ee. Küsimused, demod ja muu info on teretulnud e-mailile villem(at)ounaviks.ee.

"Piimashi" lisatiraazh äpardus (28.10.2005)
Kuna Kago debüütplaat müüdi läbi, aga plaadifirmal peab kapis vanu plaate olema (profiterminoloogias: back-kataloog), tellisime lisatiraazhi. Plaadid pääsesid korraks isegi poeletile, kui Rein Fuksi laborist tuli kiirtelegramm: "kuule villem nende kagodega on jama. praak partii tundub olevat." Pärast leibelisisest analüüsi selgus, et tegemist ei olegi üldse heliplaatidega. Otse iseenda sünnipäevalt tabatud Ants Tõnisson (mitte segi ajada 1920-1921 riigivanemaks olnud Ants Piibuga) leidis siiski ootamatule olukorrale lahenduse: "On, mida lastel rõdult alla lennutada, kui nad kunagi tulevad."
Teine partii siiski õnnestus ja nüüd on Kago esimene plaat jälle Kohvishopis saadaval.

Pildikesi "Köngerjönksi" esitlustelt (10.10.2005)
Nähtaval on Kago uue plaadi esitluskontserdite pildid Tartust ja Tallinnast. Tasuta mp3 singli ja intervjuu Lauri Sommeriga leiad Õunaviksi esimeses häälekandjas Mahlapress.