Mahlapress 01.9.2016

Õunaviksi häälekandja nr 14. Saadaval ka pdf formaadis

Pastacal on pohlad

1. septembril ilmub ühemehebändilt Pastacas üle mitme aasta uus sooloalbum “Pohlad” (LP ja CD, Õunaviks). Nädal hiljem ilmub plaat ka Jaapanis, plaadifirma Afterhours tiiva alt.
Pastaca (tuntud ka kui Ramo Teder) uuele albumile sai 17 lugu, neist kaks on kontserdikülastajale tuttavad, ülejäänud uus stuff. Nagu ikka, on materjal Pastacale omaselt tihe ja kontrastne, on nii ambienti kui tõhusat kütet, elektroonikat, friikfolki, jazzi, polkat ja isegi üks kuplee. Albumist õhkub kerget “põder linnas eksinud” hõllandust.
Uus plaat oleks küllap ilmunud juba varemgi, kui 2012 poleks Ramol üles öelnud kõvaketas umbes 700 looideega (oh-jah!). Nüüdki oli valikus üle 100 loo, millest lõpliku valiku tegemine ja lugude viimistlemine Ramole omase põhjalikkusega mitte
vähe aega ei võtnud.
Enamik vokaale ja tekste on Ramo enda omad, siiski laulab ühes loos ka tütar Pihla Teder ja ühe teksti autoriks on Tõnu Õnnepalu. Kõik kasutatud instrumendid on plaadi vahelehel ka üles joonistatud: backpacker ja akustiline kitarr, flööt, Hiiu kannel, klaver, trummid, Microkorg, mandoliin ja kontrabass (Tanel Kadalipp).
Plaadikaane on joonistanud Ramo ise, illustratsioonid ja tekstid disainis ühtseks tervikuks Valter Jakovski.
“Pohlade” Eesti-Jaapani esitluskontsertide tuurikava on selline:
08.09 Tallinn / Kelm » FB event
09.09 Viljandi / Jasm » FB event
18.09 Tokyo / 7th Floor
19.09 Nagoya / Liverary
20.09 Osaka / Hopken
21.09 Kyoto / Yusurago
22.09 Tokyo / 440(four forty)
30.09 Tartu / Genialistide Klubi » FB event
Tallinnas astub lisaks Pastacale üles Barbariz, Viljandis valmistab kava ette Tõnu Tubli ja Tartus Epifolium. Jaapani tuuril osalevad Tokyo artistid Secai ja Tenniscoats, kes samuti oma uusi plaate esitlevad. Ühtlasi toimub kontserdipaikades Ramo Tederi joonistuste rändnäitus “Tünaldi dora”.
Esitlustel müüme plaate soodsama hinnaga, neist vinüüle tuleb Euroopas müügile vaid 200 Ramo enda käega nummerdatud koopiat, kuna osa tiraažist kärutasime Jaapanisse. 1. septembrist on plaat olemas ka levinumates digikanaleis.
Plaadi kahele singliloole “Say you way me” ja “Sinu papu” on Zbanski Kino poolt valminud ka videod.
PS: Nime asjus: kui proovisime Jaapani plaadifirma tegijatele selgitada, mis tähendusi eesti keeles nimele “Pohlad” võib omistada, vastasid nad suhteliselt napilt: “Oh, it’s interesting.”


Ramo Teder: “Pole õrna aimugi”

Kissell sinu alateadvusele: Villem Valme küsib ja Ramo Teder vastab.

V: Väidetavalt olid kaks nädalat tagasi jooksnud öösel läbi Lahemaa rahvuspargi, luigeparve kannul. Vastab tõele?
R: kahjuks ei jooksnt luigeparvel järgi läbi rahvuspargi, viimati jooksin koos Johannes Ahuniga hommikul hiiu kandle laagris.
V: Kui esimese plaadi “Kõrvaklapid” ilmumisest arvestada, oled tänaseks Pastacas olnud juba 15 aastat. Kuidas Pastacas sinu enda jaoks muutunud on?
R: algul, siis 15 aastat ja rohkemgi tagasi, meeldis lihtsalt arvutiga miskeid folktroonilisi lugusid teha ega näint mingit mõtet nende esitamisel, sest kui oled hiirega klikkides terve loo valmis teint, siis kuda sa seda jukerdust ikka esitad… noh, esitasin siis kaa, sest Kohvi (Kohvirecords, Pastaca eelmised plaadid välja andnud label – V.) ja Tõnso pidevalt miskit orgunnisid, aga minu esinemised siis tollal CD-le kõrvetatud arvutiga tehtud mussile, millelt aint ehk miski soolojups puudus, flöödiga seda kolme nooti uuesti peale mängides ikka täitsa mõttetud olid… nüüd siis luuperi ajal on see Pastacas nii arvutis kui laivis palju päris instrumentide ja mängimise kesksem.
V: Muusikuna ei tee sa enam ainult Pastacat. SMS vormis ülevaade, mis koosseisudes veel aktiivselt tegev oled?
R: pUULUUp (koos Marko Veissoniga) ja Upaupa (koos Mari Kalkuni ja Tuulikki Bartosikuga). Hiiu kandle orkester kaa, aga see pole nii aktiivne.
V: Muide, Pastacas on vist üks enim Jaapanis esinenud Eesti artiste, pea kõik su plaadid on samuti seal ilmunud, “Jaabbann” ilmuski ainult seal. Oskad sa öelda, miks sa just jaapanlaste seas populaarne oled?
R: pole õrna aimugi.
V: Isiklikud lemmiklood uuelt plaadilt? Singlite valik peegeldab seda nagunii, aga ehk mõni kõrvalisem träkk?
R: plaadi nimilugu “Pohlad” ise just, aga see nagu siiani pole kellegile teisele eriti meeldint. (mis ei vasta tõele – V.)
V: Räägi mõne loo saamisloost. Näiteks suurepärane kuplee “Äiti ütles et”.
R: sellega oligi nii, et Tilda pidi juba ammu nagu magama minema ja Äiti ütleski “Tildal on aika mennä nukkumaan”… ma istusin klaveri taga ja laulsingi “Äiti ütles, et Tildal on aeg minna magama” ja jäigi sama harmonts sinna ja ega miskit suurt juurde tulntki… lindistasin ja Tanel mängis kontrabassi juurde ja… Tilda veel ütles vihaselt esimesel korral, kui ma seda teemat alles natuke nagu otsisin, et “EI OLE!”
V: Kumb pool sulle artistina rohkem sobib, laiv või uue looga stuudios nokitsemine?
R: kõige mõnsam on niisama umbes miskit kellegagi improt koos jämmida või siis üksi täitsa niisama mängida…
V: Teed mitut bändi, joonistad, maalid. Mis sind loominguliselt sütitab ja uusi impulsse annab?
R: vot ei teagi! mis sul? mul äkki kõik natuke! inimesed, loodus, maa, pilved, linnad, õhk, vesi, juutuub, tuli jne.
V: Tean enamvähem su suuri lemmikuid muusikas, nagu kuldne trio Aphex Twin, Arvo Pärt ja Johann Sebastian Bach. Aga keda uuematest-noorematest hindad ja kuulad?
R: viimasematest aastatest mis nimesid siis… noh, ehk Hans Appelqvist, Arve Henriksen, Hans Otte, Draama-Helmi, ikka tegelt mingi hunnik folgi asju kaa.
V: Kui sul oleks valida, kas sinu plaadid aknalaua peal vaasis või mustad ploomid liiga kaua sõupaadis, kumma valiksid?
R: ploomid liiga kaua sõupaadis muidugi!
V: Iga plaat on artisti jaoks justkui verstapost, tehtu saab kõrvale jätta ja uute tuultega edasi liikuda. Kuidas tunne on, kuhu Pastacas edaspidi purjetab?
R: jaa, nüüd tundus selle plaadi tegemisel, ja selle järel veel enam, et see kogu mu tegemismeetodi tulemus on ikkagi üsna selline kuidagi segane, pudrune saundimaailm ja tunne on, et mingis mõttes äkki liiguks nagu saundiliselt ja muus osas kaa, tiba selgemaks, aga samas mulle on ühtäkki meeldima hakant mingi eriti free-jazz küte kaa, et summana jälle äkki jääb ikkagi kogu see supp ses suhtes sama segaseks massiks… teagi.
V: Esined eeloleval Jaapani tuuril taas koos Jaapani duoga Tenniscoats ja plaanite ka stuudiosessiooni. Kas sellest võib sündida ka uus plaat?
R: just nii ma vaikselt vähe loodangi!
V: Millal viimati käo kukkumist järele tegid?
R: viimati oligi siis, kui Fred Jüssi kuulas ja ütles et… see ei ole ju kägu… HARILIK TEDER!!!
V: Teder elutseb metsades ja soodes. Suurema osa oma elust veedab ta suvel maapinnal, talvel puudel.


kuulamind varsti

kuula mind varsti, siit ununent ära
et keegi ei muutnud su silmade sära
kauem ei pilvele õhtune või
on äärmiselt leidlik, su silmile jäi

 

niidud

niidud, mere poolsed
niidud, mere hoolsed
niidust saab mere pool
niiduks käib mere sool

niidud niidud
niidud niidud

nii kus on mu telefon
piibust saab melanhool
triibust koob hele tool
tiivuks on tere loom

kiirus on hele loov
miinus on mega tool
piibuks käib melanhool
tiivuks on tere ho-hooll

Kahe plaadil oleva loo sõnad, autor Ramo Teder

Pastacas ja Kehtna Mõisa OÜ lehmad (foto: Taavi Arus)