Mahlapress 17.09.2021

Õunaviksi häälekandja nr 19. Saadaval ka pdf formaadis

Uus Puuluup roosadel suuskadel

17. septembril ilmub ansamblil Puuluup uus täispikk album “Viimane suusataja”. See räägib spordist, puudest, järvedest, üksindusest, reisimisest, lammastest ja millestki veel.

Duo Ramo Teder (sooloartisina Pastacas) ja Marko Veisson (antropoloog) tuli kokku aastal 2014, kui kaks keskealist meest otsustasid hiiu kanneldega rock’n’roll elustiili järgima hakata. Brünett ja blond mustades ülikondades kõnelevad tundmatutes keeltes ning rikastavad oma esinemisi rafineerimata koreograafiaga. Kõik see moodustab kokku peaaegu täiusliku boybandi. Esimese plaadini läks kõigest neli aastat, 2018 ilmus plaadifirma Õunaviks alt “Süüta mu lumi”.

Uut plaati hakkasid Ramo ja Marko tegema üsna pea pärast debüüti ja salvestusperiood on kestnud väikeste Covidi-pausidega viimased kaks aastat. Suurem osa plaadi 14 loost on salvestatud Soomes, Ramo kodusstuudios Teijos, osa aga möödunud talvel Nõmme elumajas püstilöödud popup-stuudios.

Nagu Puuluubi firmamärgiks saanud, on albumil uljuse ja rahuga kokku miksitud kõikvõimalikke teemasid, kultuurilisi viiteid ja nii olemasolevaid kui olematuid keeli. Kogu selle eklektika seob puuluubilikuks tervikuks neile ainuomane kõlapilt ja lähenemisviis hiiu kanneldele koos luuperi ja efektiblokkidega. Mõni lugu on juba aastaid kõlanud ka Puuluubi kontsertidel, ent stuudioversioonide puhul on tegemist filigraanselt lõpuni lihvitud uusvormidega.

Plaadi on arranžeerinud ja miksinud Ramo Teder ise, LP masterduse tegi Kassian Troyer legendaarses Berliini helistuudios Dubplates & Mastering. Digiplaadi ja CD masterdas meie oma mees Margus Löve Sudu Masteringist. Nagu ikka, ka kaaneümbrisel oleva maali autor on Ramo, samuti on temalt kõik joonistused.

Plaadi kaks singlilugu koos videotega on “Liigutage vastu” ja “Paala järve vaala baar”, mõlema video autor on taaskord Zbanski Kino. Valmimas on ka kolmas video plaadi kõige pungilikumale loole “Roosad suusad”.

“Viimase suusataja” CD on saadaval kõigis suuremates muusika- ja raamatupoodides üle Eesti. Ülemaailmse vinüülitehaste tootmisjärjekordade tõttu ilmub vinüül veidi hiljem, 2022. aasta alguses. Digikujul on plaati võimalik osta Õunaviksi Bandcampist, samuti teha soodsama hinnaga vinüüli eeltellimus.

Plaadi Eesti esitluskontserdid toimuvad 17. septembril Tallinnas Von Krahlis, 23.09 Tartus Genialistide klubis ja 24.09 Kuressaares Saaremaa Veskis. Ramo ja Marko tulevad roosade suuskadega, oodata on ka üllatusi. Olümpiavõitjatele on sissepääs tasuta.

Marko ja Ramo “Paala järve vaala baari” videovõttel. Foto: Zbanski Kino


Marko ja Ramo vastavad kuulajate küsimustele

Millal teie sünnipäevad on?
M: Markol on folgi ajal ja Ramol on kohe praegu (kaks päeva enne plaadi ilmumist 15. septembril – faktitäpsustustoimetus).

Kõige piinlikum seik laval?
M: Vahel juhtub, et hakkan nalja tegema, aga see miskipärast ei tööta. Siis püüan uue naljaga olukorrast välja tulla, aga seegi ei mõju. Ma ei jäta jonni ja muudkui räägin edasi, aga saan üksnes ise oma naljadest aru ning vajun aina sügavamale rappa. Ramo on juba ammu uue loo sissemängimist alustanud, aga mina püüan endiselt midagi seletada…
R: Mul siis, kui Marko hakkas striptiisi… noh tegelt ei ole ta küll hakant, aga ma olen ka korduvalt miskit sousti suust välja ajant, mis neist nüüd kõige piinlikum oligi… vist see kui soovisin ühes pulmas palju õnne sünnipäevalapsele!

Mis te hommikuti teete?
R: Ma olen hommikuti nagu vana GAZ-tüüpi veoauto, et kuidagi ei käivitu ega käivitu.
M: Aga üldiselt võimleme, võtame külma duši, sööme tüki kaalikat ja mõtleme, millise hiti võiks nüüd sellel päeval valmis teha. Seejärel magame edasi.

Millal tulevad kontserdid väljaspool Eestit?
R: Oktoobris Taiwan!
M: Ja novembris Kanada.

Aga mida ikkagi lambad ei joo?
M: Kuna vastus võib mõjutada mitmete oluliste joogibrändide kasumit, siis sponsorlepingute tõttu ei saa me seda infot kahjuks avaldada.
R: Aga õlut nad kahjuks ei joo jah.

Mitu ülikonda kulus “Paala järve vaala baari” video tegemisel?
R: 1
M: Riideid niisama ei raiska. Sportlike videote filmimiseks otsime kapist vanad ärakulunud või kusagilt saadud liigsuured ülikonnad, mida me pole raatsinud ära visata. Pärast ise ka imestame, kui head need filmituna välja näevad.
R: 4 oli veel kaasas.

Mis tunne oli pintsakutega ujuda?
R: Soe. Täitsa ok oli, kartsin, et kuidagi raske või miskit sellist, aga ei olnt üldse hullu.
M: Pidulik ja vabastav.

Millega määrida?
R: IPA.
M: Kopranõre, petrooleumi ja tavotiga.


Laulusõnad: autor Marko Veisson, 9. salm Ramo Teder, 10. salm on traditsionaalne Vormsi leik, tõlkinud rootsi keelest Jaak Johanson

“Liigutage vastu”

Sinule tundub kui
Temale tundub kui
Kena ei tundu kui
Kõigini kandub kui

Sõber mõtles et teeb pätti
Läheb salamahti Lätti
Muidu põnev pooole –
piiri seal ei ooole!

Teine sõber Kuressaares
Naine läinud Venemaale
Kellele ta andub, kui
Saaremaa on lukku pandud kõik

Aga võiks vanamoodi
Näha üle-mere-moodi
Võtan ratta Lätti!
Võta ratas, lähme Lätti!

Aga Lätis kui ei ole
Pidevalt emotsioone
Kuhu mind on veetud, kui
piiri pealt tõmban Leetu kui

Leedumaa pealt kannan ette
Šiauliaisse, jalad vette
Vesi kui ei voola
Tule lähme Poola

Poolamaal on pan Duda
Lukku oli pandud ja
Pierogi on Poolas kui
Tulge nüüd na pomoš kõik!

Puus puusa kõrvale ja
Suult suule hingake ja
Kõht kõhu vastu
Liigutage vastu!

Õlg õla kõrvale ja
Väike jalg jalatalla peale
Käsi-vesi silma vastu, kui
Liigutage vastu kõik!

Suss- sussadi ära maga
Igaüks oma kallimaga
Ja kes on veel ilma
Ai puru talle silma!

Ülikondades Paala järve tammi all kümblemas. Foto Zbanski Kino