World Inverted

Maarja Nuut & Ruum

LP+DIG ov26 Õunaviks 2020


Plaat ilmus 11. septembril 2020 ja on saadaval:

LP » Bandcamp / Rahva Raamat / Apollo / Lasering / Biit.me
Digitaalselt » Bandcamp / Spotify / iTunes / Amazon

Teine singel ja video “Underneath There Is”:

Esimene singel, albumi nimilugu “World Inverted”:

Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv (ehk Ruum) on alati eiranud tavasid. 2016. aastal alanud koostöö on hõljunud žanrite ja stiilide vahel nagu lakkamatult moonduv vari. Nende täispika debüüdi „Muunduja“ (UK leibel 130701, 2018) nimi võtab selle püsimatuse täiuslikult kokku. Eesti plaadifirma Õunaviksi alt ilmuv uus album “World Inverted” viib selle idee veel kaugemale – nende muusika vastuolulisusest saab lausa voorus.

“Selline see maailm ongi,“ ütleb duo selgituseks. „Igal jõul on vastasjõud ja iga hetke sees on pahupidi pööratud maailm. Meie eesmärgiks on asetada need kaks vastandit ühte kehasse.” Nii südame kui mõistusega tegelev „World Inverted“ on sündinud nende kogemustest, mis on saadud kunstist, üksteiselt, elult. See on seisukohavõtt neilt kui loojatelt ja esindab teatavat ideaali sellest, kuidas asjad võiksid olla.

Kõlalt rikkalik „World Inverted“ on instinktiivne plaat, täis huvitavaid tekstuure ja tujusid. Duo abstraktsed kõlapildid on siin eelmise plaadiga võrreldes pehmemad ja õrnemad, läbi kõigi seitsme loo voogab vaikne madalnivool ümin. Ometi kutsub duo ka selles raamistikus esile salapäraseid ja sügavaid emotsioone. Vahel on muusika tontlik, ent lapselikult süütu, teinekord jälle süngelt manitsev ja kurjakuulutav.

Rütm on siin keskne nii ideede kui kogu plaadi mõttes. Täiusliku häälestuse annab avalugu „We Get Older“, stuudiojämm, mis lukustub hüpnootilisse, hägusesse kulgu. „Circles“ toob silme ette puhkiva veduri, see rikete rütm keerdub iseenda sisse sel ajal, kui kauguses kõlab moondunud viiul. „Underneath There Is“ ebamaine algus aga taandub maa-aluse marsi mürina ees, mida täiendavad pasunate huiked ja ergutavad vokaalid.

See on üks väheseid kordi, kui Maarja hääl tõuseb tõeliselt esile. Kogu plaadi vältel on tema vokaal pigem vaoshoitud, tontlik kohalolu, nagu leebelt triiviv udu. Ainult kolmel palal on laulusõnad. Nimilugu kasutab värssi Elizabeth Bishopi „Insomniast“, „Cloths of Heaven“ aga asetab pastoraalse, ambient‘liku voo peale W. B. Yeatsi poeemi.

Nende loomingus on ka kõrgem tasand, sisemisse minasse kaevumine ja inimvaimu ülistus. Korduvaks teemaks on armastus, nagu ka iha otsida sügavaid ja tähenduslikke sidemeid. Ent seda ei leia ainult suurtes, uhketes žestides ega luule ilus, vaid ka elu pisiasjades, mida uurib näiteks „Candy Street“: vana gaasitankur kääksub õrnalt väikesel ja vaiksel tänaval, lennukid lendavad laisalt pea kohal, unistused tulevad ja lähevad.

See hõõrdumine kontrastide vahel annabki plaadile soojuse ja vitaalsuse, lood on tembitud hapruse, lootuse ja hingelisusega. Nagu suurem osa Maarja ja Hendriku koostöösuhtest seni on ka see uurimus inimlikkusest ühtaegu nii lohutav kui eufooriline.

Albumi miksis Evar Anvelt ja masterdas Helmut Erler legendaarses Berliini helistuudios Dubplates & Mastering. Ümbrise kujunduse autor on Eiko Ojala. Singlilugude “World Inverted” ja “Underneath There Is” videote autor on Taavi Arus.

A

  1. We Get Older
  2. World Inverted
  3. Cloths of Heaven
  4. Candy Street

B

  1. Underneath There Is
  2. Circles
  3. Happy Mr Kruger

Kõik plaadid